opryszczka mini

Powikłania opryszczki

Dość powszechnym powikłaniem każdej postaci opryszczki jest wtórne zakażenie bakteryjne bądź grzybicze zmian zlokalizowanych na skórze i błonach śluzowych. Ciężkim powikłaniem jest powstanie zmian rozsianych, które mogą być zlokalizowane m.in. w przełyku, nadnerczach, płucach, stawach i mózgu.

U osób leczonych immunosupresyjnie lub z zespołem nabytego niedoboru odporności (AIDS) zmiany chorobowe powstające w wyniku infekcji są bardzo nasilone. Na skórze i błonach śluzowych powstają rozległe i głębokie owrzodzenia. Może dochodzić do martwicy tkanek. Zmiany chorobowe utrzymują się przez wiele tygodni, a nawet mogą być obecne do końca życia.

Zakażeniom opryszczki obu typów może towarzyszyć rumień wielopostaciowy. Rumień przybiera postać miejscowego zaczerwienienia skóry spowodowanego rozszerzeniem powierzchownych naczyń krwionośnych. Rzadko na skórze i błonach śluzowych powstają pęcherze. Zmiany są wynikiem odczynu alergiczno-immunologicznego na toksyny wydzielane przez zakaźne patogeny lub leki. Objawy pojawiają się nagle po ok. 2 tygodniach od zakażenia.

W czasie zakażenia może dojść do przedostania się wirusa do tkanki mózgowej. Wtedy proces zapalny obejmuje tkankę nerwową mózgu oraz często również opony mózgowo-rdzeniowe i przestrzeń podpajęczynówkową. Wirusy z grupy herpes plasują się na drugim miejscu pod względem częstości wywoływania zapalenia mózgu, zaraz po odkleszczowym zapaleniu mózgu. Opryszczkowe zapalenie mózgu ma zwykle przebieg ciężki i rozwija się bardzo dynamicznie. Choroba rozpoczyna się od objawów zwiastunowych przypominających grypę: gorączka, bóle mięśni, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych itp. Następnie pojawiają się zaburzenia świadomości, wysoka gorączka i objawy ze strony centralnego układu nerwowego. Choroba zwykle przebiega bez wykwitów opryszczkowych na skórze i błonach śluzowych. Śmiertelność w opryszczkowym zapaleniu mózgu bez swoistego leczenia wynosi 70-80%. Jeśli leczenie przeciwwirusowe zostało wdrożone szybko, przed utratą przytomności śmiertelność nie przekracza 30%. Choroba może jednak pozostawiać trwały ślad w postaci niedowładów, porażeń, padaczki, zaburzeń psychotycznych i innych. Odsetek osób, które nie mają żadnych śladów po opryszczkowym zapaleniu mózgu nie przekracza 2,5%.

Rodzaje opryszczki: Opryszczka błony śluzowej jamy ustnej i gardła | Opryszczka narządów płciowych | Opryszczka narządów płciowych podczas ciąży | Opryszczka narządu wzroku | Opryszczka skóry